Z vyhlídky se vám naskytne krásný pohled na centrální část Prachovských skal, zalesněné svahy Starého a Nového hrádku, na Vyskeř, Ralsko a Lužické hory.
Najdete ji na zeleně značené turistické cestě mezi Turistickou chatou a rozcestím Nad Fortnou.
Z vyhlídky, které se dříve říkalo Hraběnčina, je krásný výhled na skalní město. Vidět je Prachovská jehla, Madona či skály Plecháče. Spatříte také zříceninu hradu Trosky či Ještěd. K vyhlídce dojdete po červené turistické značce.
V blízkosti Všetečkovy vyhlídky, taktéž na plošině Plecháč, se nachází Šlikova vyhlídka. Také ona umožňuje vyhlídku na oblast Prachovských skal, směrem k vyhlídkám Českého ráje a Míru, a okolí Císařské chodby.
Všetečkova vyhlídka je další z vyhlídek na zelené turistické stezce v Prachovských skalách, ležící na plošině Plecháč nedaleko rozcestí Točenice, blíže k turistické chatě. Vyhlídka umožňuje rozhled na skupinu skal směrem na vyhlídku Českého ráje.
Vyhlídku Míru najdeme na odbočce zelené turistické značky od rozcestí U Hlaholské vyhlídky k Šikmé věži. Umožňuje rozhled především na centrální část Prachovských skal s Císařskou chodbou, v pozadí pak na Trosky, Mužský, Vyskeř, Ještěd, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.
Lokalita zvaná Fortna se nalézá v jižní části Prachovských skal. Touto částí skal, která je tvořena skalní roklí, nás provádí červená turistická značka. Ještě před cca 20 lety zde bylo možno projít i skalní štěbinou zvanou Lví sluj. "Chladivost" lokality Fortna dokládají zbytky sněhu, které se zde udržují ještě koncem března.
Vyhlídka, která byla otevřená v roce 1923, se nachází na vrcholu Šikmé věže, říká se jí ale také Vítkova věž. Část výhledu je díky vzrostlým stromům omezený. Z vrcholu spatříte Jičínsko, vrch Veliš, Zvičinu, Zebín, Loretu, Horní Lochov či Ostružno. K vyhlídce vás zavede zelené turistické značení po schodech vytesaných do skály.
Druhou vyhlídkou na zelené turistické značce od rozcestí U Bratrské modlitebny směrem k turistické chatě je Hlaholská vyhlídka. Jedná se o nejvýše položené vyhlídkové místo Prachovských skal (nadmořská výška 460 m) a název dostala podle návštěvy pražského pěveckého spolku Hlahol v roce 1887. Umožňuje rozhled na východ (Krkavčí skály, Přivýšina a Jinolické rybníky) a severovýchod (Tábor, Bradlec, Kumburk a Jinolické rybníky). Pod vyhlídkou pak prochází Masarykova cesta.
Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. Ideálním časem k návštěvě této výhlídky je tedy jarní období. Pojmenování vyhlídka získala po profesoru Hakenovy z Horního Lochova, který se zasloužil o archeologický výzkum skal.
Rumcajsova vyhlídka je druhou vyhlídkou od vstupu do Prachovských skal. Spolu se dvojicí dalších (následujících) vyhlídek se nachází na zelené turistické značce. Vhledem ke vzrostlým stromům je z ní omezený rozhled na Krkavčí skály.
Křížkovského vyhlídka (též Vyhlídka pěveckého sboru Křížkovský, původně První pohovka) se nachází z Prachovských skalách a jedná se o první vyhlídku po červené turistické značce od Prachova, kde je vstup do skal. Název dostala podle návštěvy pražského pěveckého sboru Křížkovský ze dne 16. března 1930. Z vyhlídky je rozhled na oblast východně (Kumburk a Bradlec), severně (Tábor, Morcinov, Kozlov, Kozákov a Jinolické rybníky) a západně (severozápadně) od Prachovských skal (Trosky, Ještěd, Vyskeř, Hruboskalsko a v pozadí Krkonoše).
J. M. Schlik, s.r.o.
Vokšice 1 - zámek
506 01 Jičín
IČO: 28830822
DIČ: CZ28830822
Tel.: +420 702 002 702
Tel.: +420 777 902 232
Email: info@prachovskeskaly.cz
#PrachovskeSkaly